Röntgen Işınları ile Alüminyum Levha ve Folyo Kalınlık Ölçme Sistemleri

Röntgen Işınları ile Alüminyum Levha ve Folyo Kalınlık Ölçme Sistemleri

Rayonic kalınlık ölçme aygıtları soğuk ve sıcak alüminyum haddehanelerinde ve folyo kalınlık ölçme sistemlerinde her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır. Çelik endüstrisindeki uygulamalar daha fazla ince levhaların proses hatlarında yaygındır.

RX-40 ve RX-60 modeller değişik hadde yapıları ve proses hatlarının yer darlığı ve montaj şartlarına uygun olarak farklı boyutlarda imal edilebilmektedir.Standart modeller hadde gövdesine monte edilebilen sabit yada ileri geri haraketli  C  çene ile enine kesitin ortasında ölçme yapmak için veya enine kesiti taramak için tasarlanabilmektedir. İki model arasındaki temel fark yüksek gerilim üreteçlerinden kaynaklanmaktadır. Bu seçenek ile en uygun ölçme aralığı ve doğruluğun tanımlanması mümkün olmaktadır. Bütün modeller sağlam metal-seramik röntgen tüpleri kullanmakta olup gerek söz konusu tüplerin ve gerekse yüksek gerilim elektronik devrelerin nominal güçlerinin çok altında çalıştırıldıklarından çalışma ömürlerinde ciddi artış sağlanmıştır.

Standart modeller bir ölçme ünitesi ve bağımsız bir operatör istasyonundan oluşur. Sistem bu şekliyle bile, haddehanenin yada levha üretim hattının otomasyon sistemine entegre edilmeye uygun gerekli ara birimler ile donatılmış olarak teslim edilir. Daha ileri düzeyde bir istek söz konusu olduğunda çok çeşitli fabrika otomasyon sistemleri, çoklu operatör istasyonları, birden fazla ölçme noktası ve engin bilgi saklama yetenekleri de sisteme eklenebilir.

Ölçülebilen maddeler metal levha, kaplamalı metal levha, kompozit levha ve örgüler, seramik vb. olarak zikredilebilir.

 

Benzer İçerik